Ароматне, трохи солодкувате пряжене молоко – справжні ласощі. Навіть колір у нього особливий, який так і називають – колір топленого молока. Його ні з чим не сплутаєш, він особливий. І виникає він під час тривалого томління молока. Лактоза – молочний цукор – карамелізується і надає продукту солодкуватого присмаку, чарівного аромату і ніжного, унікального кольору.
Немає нічого складного і зараз приготувати пряжене молоко в домашніх умовах, і воно анітрохи не відрізнятиметься ні від магазинного, ні від томленого в горщику в печі.
Розберемо всі можливі способи приготування пряженого молока. Для початку визначимося, яке молоко найкраще підходить для томління. Найпростіше купити перевірене пастеризоване молоко в магазині – те, яке вам найбільше подобається. Жирність не нижче 2,5 %. Можна використовувати свіже молоко, куплене у фермерів. Його обов’язково потрібно попередньо прокип’ятити, щоб унеможливити згортання при тривалому томлінні. У фермерів жирність молока завжди вища за 3,2 %, і це добре для приготування пряженого молока.
Під час томління рідина частково випаровується, молоко стає густішим, об’єм зменшується. На поверхню піднімається молочний жир, утворюється товста рум’яна пінка. Її можна в процесі знімати і, наприклад, приготувати знамениту гур’євську кашу. Не хочете отримати зайвий холестерин – просто видаліть.
Готове молоко потрібно остудити і використовувати, як ви любите – пити, додавати в чай, у каву. Усе це дуже смачно! Можна й кашу з додаванням пряженого молока зварити.
Пряжене молоко можна заквасити і приготувати ряжанку, варенець. А з кисломолочних продуктів – сир.
Оскільки пряжене молоко пройшло тривалу теплову обробку, то й зберігатиметься воно дещо довше.
Як зробити пряжене молоко в духовці?
Молоко – пастеризоване з магазину або кип’ячене фермерське – налити в глиняний чи чавунний горщик або в скляну банку. Кришкою не накривати, інакше накопичуватиметься конденсат і капатиме назад у ємність із молоком. Можна прикрити фольгою, але в такому разі фольгу обов’язково в кількох місцях проколоти ножем.
Духовку нагріти до температури 80-90 °C.
Поставити ємність із молоком у духовку на 4-5 годин. Молоко не повинно кипіти, може тільки трохи побулькувати.
Що довше стоятиме молоко в духовці, то воно ставатиме темнішим і густішим. Для приготування смачного пряженого молока достатньо зазначеного часу. На поверхні обов’язково утвориться коричнева пінка, яку за бажання можна легко зняти ложкою.
Як зробити пряжене молоко в мультиварці?
Молоко налити в чашу мультиварки. Щоб воно не втекло, поставити в чашу вставку для варіння на парі: вона втримає молоко, що піднімається. Якщо такої вставки немає, змастити стінки чаші вершковим маслом трохи вище рівня молока – це теж не дасть молоку підніматися.
Закрити мультиварку кришкою і вибрати програму «Тушкування» на 6 годин. Можна зменшити час приготування до 4 годин, а на 2 години залишити в режимі «Підігрів».
Якщо є програма «Мультиповар», виставити температуру 98 °C і час 4 години. Для більш насиченого пряженого молока збільшити час до 6 годин.
На молоці, приготованому в мультиварці, теж утворюється рум’яна пінка. А ще на дні виходить коричнева скоринка – так буває завжди, адже нагрівальний елемент у мультиварки розташований знизу.
Пряжене молоко з мультиварки краще процідити через ситечко, щоб не було підсмажених пластівців із дна.
Як зробити пряжене молоко в термосі?
Молоко (будь-яке – пастеризоване або кип’ячене) в каструлі довести до кипіння.
Щільно закрити пробкою, закрутити кришкою. Термос укутати теплою ковдрою і поставити в тепле місце на 8-12 годин.
Пряжене молоко з термоса не таке насичене за смаком і кольором, як із духовки чи мультиварки. Але все ж воно відрізняється від звичайного молока: має легший карамельний смак. І на колір воно буде світлішим, ніж класичне пряжене молоко.