Для колекціонерів годинників у всі часи найбажанішими були швейцарські механізми. Якщо додати до цього ретельно підібрані матеріали і витончений дизайн, то вийде Rado. Компанія була заснована 1917 року, орієнтуючись на аксесуари класу люкс. Створивши перші стійкі до подряпин годинники Diastar, пізніше вона випустила найтвердіші у світі V10K з міцною поверхнею з високотехнологічного алмазу. Майстерність і гостра увага до деталей перетворили «Радо» на знаменитий і престижний бренд. Розповімо, як складалася його історія, починаючи від невеликого виробництва і закінчуючи ексклюзивними колекціями.
Скромний старт
1917 року в невеликому швейцарському містечку Ленгнау три брати Фріц, Ернст і Вернер Шлап відкрили свою справу Schlup & Co. Це був невеликий завод з виробництва годинників, який практично непомітно існував цілих 50 років. Лише після Другої світової війни компанія почала набирати популярність. Її було перейменовано в Rado Uhren AG.
У 1957 році з’явилася перша відома колекція, яка стала початком успіху. Вона називалася Green Horse і продемонструвала лідерство бренду у створенні годинників як модного аксесуара та індивідуального стилю. Припускається, що назва навіяна морським коником, який є ознакою удачі в азіатських країнах. Море вказує на водонепроникність моделей. Ця лінійка була дуже популярна в Азії. На хвилі успіху з’явилися також Purple Horse, Silver Horse і Golden Horse. Зелена і Золота серія досі залишаються затребуваними.
Rado Diastar
1962 року компанія представила DiaStar – перший у світі годинник, стійкий до подряпин. Модель стала найбільш впізнаваною за форму і матеріали. До неї корпуси годинників були переважно двох видів: золоті та сталеві. Перші вважалися строгими та елегантними, тоді як другі належали до спортивних. Іноді були експерименти з іншими матеріалами. Деякі виробники робили аксесуари з алюмінієвими корпусами, але, як правило, заможні покупці обирали дорогоцінні метали – золото та іноді платину.
Корпус DiaStar був виготовлений з матеріалу, який ніколи раніше не використовувався в годинниковій справі: карбід вольфраму. «Wolframium» означає “вовча піна”. Так його прозвали шахтарі на олов’яних рудниках ще в 16 столітті. Офіційна назва звучить як «tungsten» – «важкий камінь», вдале словосполучення, оскільки він є щільним і міцним металом. Надтверді інструменти зі сталі, що містять вольфрам, зробили революцію в машинобудуванні, і 1962 року Rado використовував його, щоб повністю змінити уявлення про годинник.
Процес виробництва включає вилучення порошкоподібного карбіду вольфраму і пресування його під тиском близько 1000 атмосфер у вакуумній печі. Метод, відомий як «спікання», сплавляє частинки разом. У результаті вийшов надзвичайно твердий матеріал, який при повсякденному використанні настільки стійкий до зносу, що Rado змогла рекламувати його як «перший у світі годинник, стійкий до подряпин».
Найвпізнаваніша модель з лінійки має золоте оздоблення. Вона вирізняється витонченим тривимірним циферблатом із сапфіровим склом овальної форми. Що ще виділяє DiaStar, так це неповторний зовнішній вигляд, який залишається незмінним після 40 або навіть 50 років використання годинника. Назва розшифровується як «diamond star» – «алмазна зірка».
Сьогодні годинники виходять під назвою «The Original». Представлено понад 20 різновидів моделі, які мають як кварцову, так і механічну «начинку». Також з’явилася серія Jubilé, прикрашена діамантами. Однак пізніше назва змінилася на більш зрозумілу «Diamonds». Так сьогодні годинник DiaStar Original Jubile є Original Diamonds.
Керамічні годинники
У 1986 році Радо зробив справжню революцію. Він створив годинник із браслетом із кераміки під назвою Integral. Матеріал більше пасував до шкіри, оскільки є гіпоалергенним, на відміну, наприклад, від рожевого золота, нержавіючої сталі та інших металевих сплавів, які містять нікель. Кераміка стала наступним кроком у розробці Rado для захисту від подряпин. До того ж такі браслети легше виробляти. Це призвело до того, що 1990 року вийшов годинник Ceramica з повністю керамічним корпусом і сапфіровим склом. Як і багато моделей компанії сьогодні, ця серія використовує кварцові механізми, проте 2017 року з’явився автоматичний варіант.
Керамічні технології бренду також з’являються у великій кількості годинників з традиційним зовнішнім виглядом. Серед них DiaMaster – стильний наручний аксесуар з круглим корпусом і вузьким безелем. Він вирізняється плазмовою обробкою поверхні. Багато моделей у цій колекції мають допоміжний циферблат, наприклад DiaMaster Grande Seconde і DiaMaster Power Reserve. Перша відображає секунди і має вікно з датою, а друга показує, скільки залишилося від 80-годинного резерву запаху ходу.
Оскільки кераміка починається з пластичної глини, браслети і корпус годинника можуть набувати ширшого спектра форм, ніж карбідні. Тому колекція дуже велика і поділяється на два типи годинників, крім класичних повністю керамічних:
- Високотехнологічна плазмова кераміка. Вона схожа на звичайну високотехнологічну кераміку, але плазмова обробка плавить зовнішню поверхню. Таким чином зменшується кількість мікроскопічних пор, і поверхня більш гладка, ніж у необробленої кераміки;
- Металокераміка Ceramos включає металевий сплав у керамічній суміші. Це надає годиннику яскравого і безпомилково металевого вигляду, чи то матова, чи то глянцева поверхня.
Rado Sintra
Першим годинником, створеним зі сплаву металу і кераміки на основі титану, була модель Sintra, випущена 1993 року. У підсумку вона увійшла в нове тисячоліття зі спонсорством відомих спортсменів. На Відкритому чемпіонаті Австралії з тенісу 2001 року Rado випустили обмежену серію Sintra Chrono Australian Open. Популярність серед уболівальників, що послідувала за цим, спонукала бренд стати офіційним партнером на Чемпіонаті світу з тенісу в Абу-Дабі 2011 року. Амбасадорами Радо стали такі профі, як Енді Маррей і Юлія Гергес.
Колекція Sintra поділяється на 4 типи:
- Sintra Jubile (Diamonds) – годинник прикрашений діамантами на циферблаті;
- Sintra Automatic – механічний годинник з автоматичним підзаводом;
- Sintra Quartz – кварцовий годинник;
- Sintra Skeleton – скелетоподібна модель з видимими механізмами, яка вперше була представлена на виставці Baselworld 2010.
Тісний зв’язок між Радо і тенісним світом відображено також у колекції Hyperchromic Court Collection. Триколірна комбінація годинників символізує різні покриття поля. Тверде представлено синім, трав’яне символізується зеленим, а глиняне ілюструється помаранчевим кольором. Стрілки та деталі циферблата покриті світлонакопичувачем Superluminova, що забезпечує оптимальну видимість.
Rado Automatic
У компанії незліченна кількість стильних колекцій. Найпопулярнішими, крім уже згаданих, на сьогодні вважаються Captain Cook, True і Centrix. Усі вони пропонують як кварцові, так і автоматичні моделі. Хоча технології пішли далеко вперед, справжньою класикою є саме другий варіант, який називають «вічним двигуном». Годинники з механічною структурою працюють за допомогою пружини та ротора. Їх не потрібно заводити вручну, оскільки моделі оснащені підзаводом – пружина самостійно підкручується.
Серія True з гладким корпусом і керамічним браслетом пропонує як мінімалізм і простоту, так і привабливий візуальний дизайн. Годинники True Open Heart, так само, як і Sintra Skeleton, розкривають автоматичний механізм через скелетоподібний циферблат з колесами, що обертаються. Крім того, є лімітована колекція True Automatic Open Heart з перламутровою вставкою товщиною 0,6 мм.
Серія Captain Cook відрізняється тим, що відходить від звичного мінімалізму. Годинники створені в стилі 1960-х років з масивним корпусом і призначені для дайвінгу. Серед важливих функцій значиться водонепроникність при зануренні до 200 метрів. Як зрозуміло з назви, колекція натхненна легендарним мореплавцем капітаном Джеймсом Куком. Циферблат оснащений сапфіровим склом з покриттям антивідблиску, а браслет виготовляють із неіржавкої сталі або шкіри.
Centrix – до колекції входять годинники з діамантами і без них. Це універсальні та стильні моделі, які сподобаються поціновувачам класичного дизайну. Циферблат не переобтяжений деталями, а браслет виготовлений з кераміки та металу. На вибір пропонується безліч відтінків від чорного з жовтим золотом до сріблястого з рожевим золотом. Годинник, як і раніше, захищений сапфіровим склом.
Сьогодні, коли Радо є частиною групи компаній Swatch, бренд не перестає радувати шанувальників новими дизайнами і технологіями. У колекціях присутні сенсорні моделі та автентичні аксесуари. Є надтонкі True Thinline завтовшки 5 мм і Esenza Touch з налаштуванням одним дотиком, Tradition 1965 з прямокутним корпусом і Coupole в класичному виконанні. Бренд активно співпрацює з дизайнерами і студіями, випускаючи лімітовані колекції. Серед них російська художниця Євгенія Міро, іспанська модельєрка Інма Бермудес, американський дизайнер інтер’єрів Сем Амоя, швейцарська студія дизайну інтер’єру Big Game, японська модельєрка Куніхіко Морінага і багато інших. Всі вони працювали над особливою лінійкою, запропонувавши своє бачення культових годинників.