Close Menu
    ТОП КЕЙС
    • Головна
    • Заробіток
    • Продукція
      • Ноутбуки
      • Грилі
      • Годинники
      • Листівки
      • Телефони
      • Залізо та комп’ютери
      • Гаджети
      • Програми
      • Ігри та консолі
    • Корисно
    • Контакти
    ТОП КЕЙС
    Головна » Залізо та комп'ютери » Чим відрізняється HDD від SSD і Як Вибрати Жорсткий Диск Для Комп’ютера?
    Залізо та комп'ютери

    Чим відрізняється HDD від SSD і Як Вибрати Жорсткий Диск Для Комп’ютера?

    MaestroВід Maestro10.05.2025Оновлено:10.05.2025Коментарів немає6 Хв. Читання
    SSD диск
    Поділіться
    Facebook Twitter

    Продовжуємо самостійно збирати та апгрейдити свій ПК. І сьогодні настала черга вибору такого компонента як жорсткий диск для комп’ютера. Поговоримо і про внутрішній HDD, який вставляється в корпус комп’ютера чи ноутбука. А також про те, чим HDD відрізняється від SSD, і який зовнішній жорсткий диск вибрати, який можна було б брати скрізь із собою та підключати за допомогою USB.

    Як вибрати жорсткий диск для комп’ютера (HDD)?

    Отже, жорсткий диск комп’ютера (або HDD Hard Disk Drive, вінчестер, гвинт, хард) – це механічний пристрій, на який записується вся інформація – від операційної системи до ваших документів. Працює за тим же принципом, що і магнітна стрічка в старих аудіо або відеокасетах – за допомогою спеціальної магнітної головки інформація записується на спеціальні пластини, розташовані всередині закритого герметично корпусу.

    Давайте пройдемося за основними характеристиками хард-диску, а потім спробуємо зрозуміти, як же його правильно вибрати для тих чи інших завдань і пристроїв.

    Об’єм пам’яті

    Отже, основний параметр – це ємність жорсткого диска, тобто обсяг інформації. який може на ньому поміститися. Зараз випускаються диски від 128 Гб до 3 Тб, проте реально їх обсяг трохи менший через особливості переведення чисел із двійкової системи в десятирічну.

    Інтерфейс

    Це тип роз’єму для з’єднання жорсткого диска з материнською платою. Донедавна повсюдно був поширений інтерфейс IDE (або ATA) – виглядає він у вигляді довгастої розетки з безліччю контактів і з’єднується із системною платою за допомогою плоского шлейфу.

    sata-vs-ide

    Сучасні жорсткі диски постачаються одним із поколінь роз’єму типу SATA (SATA, SATA 2 або SATA 3). При цьому, SATA вже також зняли з виробництва та на сучасних пристроях можна зустріти лише взаємозамінне 2 та 3 покоління. Відрізняються вони швидкістю передачі, тому якщо вставити диск SATA 3 у роз’єм SATA 2, то працюватиме він зі швидкістю SATA 2.

    • SATA – до 1,5 Гбіт/с.
    • SATA 2 – до 3 Гбіт/с.
    • SATA 3 – до 6 Гбіт/с.

    Щодо інтерфейсу є ще один нюанс. Жорсткі диски для комп’ютера та ноутбука з роз’ємом SATA сумісні між собою, тобто якщо, припустимо, зламався ноутбук і треба з нього взяти якісь важливі файли, то можна дістати з нього хард, підключити SATA кабелем до настільного ПК і працювати як зі звичайним HDD. Якщо ж на ноуті диск стандарту IDE, то підключити його через IDE шлейф до комп’ютера не вийде – вони несумісні. Для цього потрібно використати спеціальний перехідник.

    Об’єм кешу

    Ще одна характеристика, яка є обсягом тимчасового сховища даних, що використовується при роботі харда. Чим він більший, тим швидше оброблятиметься інформація, особливо це стосується невеликих за розміром файлів. Сучасні диски випускаються із кешем 16, 32 або 64 Мб.

    Швидкість обертання

    Швидкість обертання диска також впливає швидкість роботи. Що швидше диски обертаються, то інформація обробляється швидше. Вимірюється вона у кількості обертів за хвилину (RPM). У сучасних моделях використовується наступна швидкість:

    • 5400/5900 — повільна, підходить для дисків, на яких розміщуватимуться архівні файли великого об’єму.
    • 7200 – найпоширеніша швидкість, підійде для вирішення більшості завдань.
    • 10000 – максимальна продуктивність. Підійде для встановлення ігор чи операційної системи.

    Форм-фактор

    Розмір має значення при виборі пристрою, для якого ви купуєте жорсткий диск.

    • Для настільного ПК – 3.5 дюйми.
    • Жорсткий диск для ноутбука – 2.5 дюйми.

    Жосткий диск для ПК

    Якої фірми жорсткий диск вибрати?

    В даний час головними гравцями на ринку є Western Digital та Seagate. На відміну від інших, продукція цих фірм зарекомендувала себе як найбільш надійна та якісна, моделей багато, тому інших немає сенсу розглядати взагалі. Причому більшу довіру викликає Western Digital через більшу об’ємну гарантію. Також вони відрізняються простотою вибору, оскільки всі моделі розділені на кілька груп за кольорами їх етикеток.

    • Cover Blue – найбюджетніша і від цього не дуже надійна серія. підійдуть для повсякденної роботи, але не рекомендуються для зберігання документів.
    • Cover Green – малошумні, менш гріються і від цього повільні диски, що підходять для зберігання даних.
    • Cover Black – максимально продуктивні та надійні жорсткі диски з двоядерними контролерами.
    • Cover Red аналог чорних, але відрізняються ще більш підвищеною надійністю для зберігання даних.

    wd-cover-green

    Чим відрізняється накопичувач SSD від жорсткого диска HDD?

    Нове покоління накопичувачів інформації називається твердотільний накопичувач SSD (Solid State Drive). Його помилково іноді називають SSD жорстким диском, хоча насправді ніякого відношення до попереднього покоління пристроїв воно не має, тому що в ньому вже немає механічних частин – це суто електронний пристрій із мікросхемами.

    По суті, це скоріше дуже велика за обсягом і швидка флешка. Через те, що в ньому немає механіки, SSD має дуже високу швидкість роботи та надійність. І як наслідок, на даний момент дуже висока ціна порівняно з традиційним хардом. Крім того, до переваг SSD перед HDD можна віднести безшумність та менші потреби до енергоспоживання.

    gestkiy-disk-ssd

    Параметри, що визначають їхню продуктивність, ті ж, що і HDD, тільки зі зрозумілих причин відсутня швидкість обертання. Об’єм їх від 32 до 960 Гб, інтерфейс у всіх останніх — SATA 2, SATA 3 або PCI-E. Оскільки SATA не може забезпечити максимальної віддачі від використання дисків SSD, часто їх постачає роз’єм PCI Express, що збільшує швидкість роботи в 7 разів. Вставляється такий накопичувач у слот PCI-E на материнській платі.

    ssd-pci-e

    Швидкість роботи жорстких дисків та накопичувачів

    Для порівняння швидкості роботи наведу скріншот, зроблений в програмі тестування швидкості накопичувачів CrystalDiskMark.

    Відбувається це через відсутність механічних частин – в ньому немає головки, що крутиться, і взагалі ніякої механіки – зчитування інформації відбувається тільки на електронному рівні з мікросхем, що значно швидше.

    Недоліки ж три — висока вартість, не такий великий термін служби та скрутність відновлення з нього даних при поломці. Це означає, що важливі документи краще зберігати на традиційному жорсткому диску.

    Тому при складанні продуктивного сучасного комп’ютера рекомендується купувати один SSD невеликого об’єму для встановлення на ньому операційної системи та один жорсткий диск (гвинт) великого об’єму для зберігання іншої інформації, наприклад, Cover Red від Western Digital.

    До речі, якщо ви все-таки вирішили зупинити свій саме на SSD накопичувачі як системний диск, то рекомендується встановлювати на нього систему не нижче за Windows 7, так як по-перше, старіші не підтримують цей тип тип накопичувачів, а по-друге, в нових ОС оптимізована робота з SSD для продовження терміну його служби.

    Так як мікросхеми SSD займають менше місця (2.5 “), часто в комплекті з ними йде перехідник для встановлення стандартного боксу для жорсткого диска на корпусі ПК.

    Зовнішній жорсткий диск для ноутбука

    Цей тип призначений для мобільного переміщення файлів і відрізняється тим, що його не потрібно розміщувати в корпусі комп’ютера або ноутбука. попереднім USB 2.0, а значить, з ним вдасться працювати на будь-якому комп’ютері.

    Крім того, багато дорогих сучасних корпусів вже мають у верхній частині спеціальний відсік для зовнішнього підключення звичайного жорсткого диска. якщо вам доводиться часто їх переставляти, буде зручно.

    Поділитись. Facebook Twitter Pinterest
    Попередня статтяЯк зробити звук бездротових навушників голоснішим на Комп’ютері або Ноутбуці Windows?
    Наступна стаття Запалення залози в собаки
    Maestro
    • Website

    Експерт з розвитку бізнесу в інтернеті. Досвідчений аналітик якості продукції на ринку. Почесний автор українських інтернет-видань. Позитивний мотиватор аудиторії.

    Підписуйтесь на наш канал
    Telegram

    Схожі Статті

    Як зробити звук бездротових навушників голоснішим на Комп’ютері або Ноутбуці Windows?

    10.05.2025 Залізо та комп'ютери

    Для чого потрібно резервне копіювання даних: основні правила безпеки

    21.02.2025 Залізо та комп'ютери

    З чого складається системний блок: його основні компоненти

    21.02.2025 Гаджети

    Що таке чіпсет на материнській платі

    21.02.2025 Залізо та комп'ютери

    Що таке кулер в комп’ютері

    20.02.2025 Залізо та комп'ютери

    Що таке материнська плата комп’ютера

    19.02.2025 Залізо та комп'ютери
    Залиште коментар Cancel Reply

    Цікаві записи
    Собака не їсть. Зник апетит
    13.05.2025
    Запалення залози в собаки
    12.05.2025
    Як зробити звук бездротових навушників голоснішим на Комп’ютері або Ноутбуці Windows?
    10.05.2025
    Що таке пруфи?
    08.05.2025
    Болять лапи у собаки. Причини
    04.05.2025
    При яких захворюваннях собака горбить спину: причини, симптоми та що робити
    03.05.2025
    Приєднуйтесь
    X (Twitter) Telegram
    • Політика конфіденційності
    © 2025 TOP KEIS - інформаційний бізнес-портал.

    Введіть вище і натисніть Enter для пошуку. Натисніть Esc, щоб скасувати.